În perioada 15 iulie – 30 septembrie s-a desfăşurat la Gheorgheni, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Andrei, în paralel cu celelalte proiecte catehetice, proiectul “Să descoperim chitara” derulat la Parohia Ortodoxă Gheorgheni II, în parteneriat cu Asociaţia Iuvenes et senes, condusă de preotul Elisei Florin Vatamanu, Liceul Teoretic Sf. Nicolae din Gheorgheni, Consiliul Local al Municipiului Gheorgheni şi Societatea Profesională Notarială Dobrean. Scopul proiectului a fost apropierea tinerilor de Biserică prin activităţi muzicale în  care să se implice atât membrii Bisericii cât şi alţi membri ai comunităţii. Prin urmare un număr de 32 de elevi, cu vârste cuprinse între 7 şi 20 de ani, au învăţat să cânte la chitară, fiind iniţiaţi în tainele acestui instrument, cu mare devotament şi implicare, de doamna profesoară de Limba şi Literatura Română Simona Filip, care slujeşte comunitatea românească din Gheorgheni cu toată dragostea şi abnegaţia şi de preotul Elisei Florin Vatamanu, ajutaţi fiind şi de tinerii Miruna Adam şi Sebastian Covrig, elevi ai Liceului Teoretic Sf. Nicolae. Alţi 10 elevi au învăţat să interpreteze corect vocal piesele propuse spre a fi prezentate. Pe lângă cei numiţi deja, s-au mai implicat în proiect şi 9 voluntari, toţi elevi ai liceului mai sus menţionat, care au asigurat buna desfăşurare a proiectului. Pe parcursul celor două luni şi jumătate de proiect, pe lângă lecţiile de muzică, tinerii au învăţat să interacţioneze între ei, au legat prietenii durabile, formând o mică comunitate, au învăţat să îşi înfrunte temerile legate de prezenţa în public şi au primit răspunsuri la întrebările care îi frământau. Prin urmare cursurile de chitară au fost un bun prilej de întâlnire între tineri şi preotul paroh, dar şi un început promiţător al unei comunităţi de credincioşi care, deşi sunt acum mici, peste puţină vreme vor deveni credincioşii de bază ai Bisericii sau chiar preoţi (după cum îşi doresc unii dintre ei).

Proiectul s-a încheiat sâmbătă, 30 septembrie, cu un festival de muzică folk, ce a avut loc în sala mare a Casei de Cultură a Municipiului Gheorgheni, intitulat It I. S. Folk, în care tinerii “chitarişti” şi “vocalişti” au prezentat piesele învăţate la cursurile de chitară. Au fost urmaţi pe scenă de tinerii Parohiei Călimănel – Topliţa, parohie în care se derulează un proiect asemănător de câţiva ani, conduşi de părintele Petru Cătinean. De asemenea au mai urcat pe scenă poetul şi interpretul Vlad Pârău de la Sibiu, doamna Sidonia Prodan însoţită de o trupă din Topliţa, trupa Versus din Gheorgheni, formată din elevii Miruna Adam şi Sebastian Covrig, şi trupa Arhaic din Alexandria, formată din trei membri patrioţi, care au adus pe aceste meleaguri mesajul dorului românilor de dincolo de Carpaţi şi dorul de Dumnezeu.