Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în pridvorul Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Cerșetorului orb din Evanghelia de astăzi, Mântuitorul i-a pus alifia dumnezeirii pe ochii lui și îi dă ascultare: „Du-te la izvorul Siloamului”. După ce s-a spălat cu apă, s-a întors tămăduit făcând ascultare de Dumnezeu Omul. Cărturarii și fariseii, adversarii Mântuitorului îl supun la un interogatoriu, premiza: „Orice suferință are la rădăcina ei păcat sau slăvirea numelui lui Dumnezeu”. Multe necazuri și boli vin asupra noastră ereditate de la înaintași. De aceea ucenicii își întreabă Învățătorul: Cine a păcătuit? El sau părinții lui de s-a născut orb? Ucenicii erau contaminați de ideea reîncarnării, de aceea Mântuitorul le răspunde: „Nici el, nici părinții lui, ci voia lui Dumnezeu care dorește să arate că suferința asumată este mântuitoare”. Mântuitorul Hristos, prin jertfa de pe Cruce a răscumpărat greșeala lui Adam. Orbul nu i-a cerut nimic comparativ cu alți bolnavi care sunt pomeniți în Sfintele Evanghelii. Cu el Hristos și-a arătat Slava Dumnezeirii Sale. După tămăduire cărturarii și fariseii i-au negat identitatea și i-au adus pe părinții lui să mărturisească despre el. Interogatorii interminabile, dar adevărul a biruit minciuna. Tema centrală a Pericopei Evanghelice de astăzi este credința și mărturisirea dumnezeirii Mântuitorului Hristos care este Izvorul Luminii și luminează pe tot omul ce vine în lume dacă conlucrează cu Dumnezeu”.

Răspunsurile la strană au fost date de o parte din membrii coralei „Pocrov” a Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu