În Duminica Înfricoșătoarei Judecăți, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură a spus credincioșilor: „Duminica de astăzi este un popas duhovnicesc înainte de începerea Postului Mare. De mâine întrăm în post trupesc, în „săptămâna alba” când Biserica dezleagă la ouă, brânză, lapte și pește. Latinii numesc duminica de astăzi carni-vale (adio carne până la Paști). O zi de aducere aminte câ nu vrem ca viața noastră să fie hrănită cu carne, cu cruzime. Carnea a fost îngăduită omului abia după potop, pogorământ pentru cei împietriți. Postind ne abonăm la sănătate, ne respectăm Dumnezeul Creator prin ascultare. Tabloul judecății finale ne cutremură pe toți, judecata universala pe unii îi sperie, iar pe alții îi mângâie, se va vedea desăvârșit că trecutul nimănui nu a murit. Criteriul judecății vine pe baza gestului de solidaritate a neamurilor, adică a împlini faptele milei trupești de care ne vorbește Evanghelia de astăzi de la Matei  25;31-46. Iubirea creștină nu este iubire platonică, ci iubire lucrătoare prin fapte bune, prin milostenie.”

Răspunsurile la strană au fost date de către viețuitoarele Mănăstirii „Sfântul Nicolae”.