Cu vrerea Tatălui, cu ajutorul Fiului şi împreună lucrarea Duhului Sfânt, s-a zidit această biserică a Mănăstirii Comandău, judeţul Covasna, în anul 2016, având hramul „Sfânta Icoană Prodromiţa (12 iulie) şi Sfântul Ierarh Nectarie de Eghina (9 noiembrie)”.

Preasfinţitul Părinte ANDREI, Episcopul Covasnei şi Harghitei a pus piatra de temelie a corpului de chilii în data de 9 aprilie 2016, iar în data de 16 iunie 2016 a pus piatra de temelie a bisericii, întregul ansamblu monahal fiind înălţat până în luna noiembrie a anului 2016.

Locaşul de închinare păstreză stilul arhitectural de tip „navă”, stil consacrat pentru bisericile ortodoxe din Transilvania. Terenul necesar pentru ctitoria acestei mănăstiri a fost donat de către bunii credincioşi originari din aceste părţi Fam. Olteanu Nicolae şi Elena, Fam. Olteanu Staicu Ilie şi Ionela şi Fam. Bunghez Călin-Lucian şi Luminiţa.

Odată cu venirea Preacuviosului Părinte Protosinghel Andrei Jilcu în Episcopia Ortodoxă a Covasnei şi Harghitei, în cursul lunii iulie 2016, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte ANDREI a început formarea obştii de părinţi monahi şi organizarea vieţii de chinovie după rânduielile Sfintei noastre Biserici Ortodoxe strămoşeşti.

Aceste lucrări bineplăcute lui Dumnezeu şi dreptcredincioşilor ortodocşi români din această parte de ţară, cu părintească dragoste luându-le în seamă Preasfinţitul Părinte ANDREI, Episcopul Covasnei şi Harghitei, a târnosit această biserică astăzi, 27 noiembrie 2016, Duminica a XXX-a după Rusalii, în fruntea preacuvioşilor şi preacucernicilor preoţi adunaţi în sobor sporit, a obştii de părinţi monahi ai Mănăstirii Comandău şi a numeroşilor credincioşi veniţi din judeţul Covasna şi din alte zone învecinate.