Plini de bucurie și credință nezdruncinată în Dumnezeu, sute de credincioși și-au îndreptat pașii în duminica Tuturor Sfinților, din 11.06.2017, spre așezământul monahal poziționat în înaltul munților Călimani, care astăzi și-a serbat hramul, Sfânta Mănăstire Gura Izvorului, stavropighie a Sfintei Mănăstiri Toplița, din localitatea omonimă.

         Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei a slujit, cu prilejul slujbei Hramului acestei vetre monahale Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie într-un mare sobor de preoți și diaconi, iar la momentul rânduit, a înfățișat pe unul dintre viețuitorii acestei mănăstiri în fața lui Dumnezeu, îmbrăcându-l în haina monahală și-n chipul îngeresc,  cu numele de David.

         În cuvântul său de învățătură Ierarhul locului a oferit povețe noului monah- atlet al lui Hristos, învățându-i pe cei veniți de aproape și de departe cuvântul bineplăcut lui Dumnezeu spre a le fi acestora martor și mărturisitor al faptelor lor, după cum acest Cuvânt le-a fos arvună a moștenirii cerurilor și sfinților pe care astăzi îi prăznuim: „Iubiții mei fii sufletești, Sfinții sunt expresia lucrării Sfântului Duh în lume, casnici și prieteni ai Casei lui Dumnezeu, după cum ne spune Sfântul Ioan Gură de Aur. Aceștia abundă cu viața lor pilduitoare fiindcă o trăiesc în și prin Sfântul Duh, devenind ficăruia dintre noi chip al smereniei și al mântuirii prin încredințarea vieții noastre Stăpânului Ceresc. Domnul Hristos îi numește prieteni ai Săi pe toți cei care fac voia Sa, urmând poruncile Sale, și așteaptă ca fiecare dintre noi Să-i răspundem cu sufletul nostru, pe care trbuie să-l înălțăm cu rugăciunea, cu postul, cu credința și încununându-l cu dragostea nefățarnică în făptuirea lor.”

Răspunsurile la stană au fost date de grupul psaltic Anastasios, din Târgu Mureș.