Astăzi, 30 Noiembrie 2019, în ziua în care este sărbătorit Sfântul Apostol Andrei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a spus credincioșilor: „Prăznuim astăzi cu multă bucurie pe Sfântul Apostol Andrei, cel întâi chemat, Apostolul românilor care a vestit Evanghelia lui Hristos pe pământul țării noastre acum 2000 de ani în Sciția Minor, Dobrogea de astăzi la Gurile Dunării. Era frate după trup cu Sfântul Apostol Petru, fii lui Iona, pescarul din Cetatea Betsaida Galileii. A fost ucenic al Sfântului Ioan Botezătorul apoi ucenic al Fiului lui Dumnezeu. A urmat lui Hristos până la moarte și înviere fiind martor a minunilor lui. Iar după Înălțarea la cer i-a venit sorț să propovăduiască evanghelia și să încreștineze țările din jurul Mării Negre. A încreștinat Armenia, Iviria și Sciția Mare, adică Ucraina de astăzi. Apoi Crimeea, Sudul Basarabiei și Sciția Mică, Dobrogea de astăzi. Împreună cu ucenicul său, Sfântul Apostol Filip care era consătean cu el și alți ucenici au stat într-o peșteră din apropiere care până astăzi îi poartă numele și se află în comuna Ioan Corvin din județul Constanța. După ce a hirotonit preoți și episcopi la Tomis a trecut în Tracia, Bulgaria de astăzi, în Macedonia prin Grecia și a ajuns în Peloponez unde a zăbovit doi ani în Cetatea Patras. Aici a mărturisit pe Hristos cu multă putere, a creștinat pe mulți comercianți greci, închinători la idoli, a dărâmat capiști idolești și a făcut nenumărate minuni. Văzând aceasta ighemonul cetății Egheat l-a prins, l-a bătut tare și l-a aruncat în temniță împreună cu alți ucenici de-ai săi. Mulți credeau în Hristos prin prizma vieții sale, văzând aceasta ighemonul l-a condamnat la moarte prin răstignire pe o cruce în formă de X dându-și sufletul în mâinile Domnului nostru Iisus Hristos în ziua de 30 Noiembrie pe timpul Împăratului Nero, anul 67 d. Hr. Noi românii avem biserică de origine apostolică în primul secolul după Înălțarea la Cer a Domnului Hristos. Noi nu suntem creștinați ca popoarele slave către sfârșitul primului mileniu, noi suntem din început aici în Carpați și la gurile Dunării, suntem un neam primitor pentru că strămoșii noștri geto-daci erau monoteiști și cu sufletele deschise au primit învățătura despre Dumnezeu și dragostea de semeni. Se cade ca noi să fim permanent recunoscători față de Dumnezeu pentru că l-a trimis pe Sfântul Apostol Andrei să ne creștineze și să ne facă purtători de Dumnezeu după har. Suntem așadar o țară creștină de origine apostolică. Să ne facem vrednici de această țară, să rugăm pe bunul Dumnezeu să nu ne piară țara și poporul, turma și păstorul. Sfântul Apostol Andrei a fost proclamat de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în 1997 Ocrotitorul României. Ziua de astăzi a devenit Sărbătoare Națională Bisericească, ca urmare a hotărârii Sfântului Sinod din 2001. Aceste hotărâri sunt expresii ale raportării noastre la propria identitate creștină. Evlavia de care se bucură Sfântul Apostol Andrei în rândul credincioșilor români a fost alegerea al Catedralei Naționale. Parlamentul României a confirmat importanța națională spirituală, misionară și educativ culturală a pomenirii Sfântului Andrei ca zi de sărbătoare a întregii ortodoxii românești și a întregului popor român consacrată de acum și ca sărbătoare legală în care nu se lucrează. Astăzi când peste 720.000 de români purtăm numele Sfântului Apostol Andrei, îl rugăm pe „Nașul neamului românesc” să mijlocească pentru noi și pentru a noastră mântuire în fața Preasfintei Treimi.”

Răspunsurile la strană au fost date de către corala „Pocrov” a Catedralei Episcopale.