Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a slujit astăzi, 7 Ianuarie 2021, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului și Soborul Sfântului Proroc Ioan Botezătorul” din Izvoru Mureșului.

În cuvântul de învățătură Ierarhul a spus: „Cei 4 evangheliști au surprins din activitatea prorocului Ioan 4 aspecte. 1. Definirea lui ca persoană în raport cu Hristos: „Nu sunt eu Hristosul! Eu sunt glasul celui ce strigă în pustie: Gătiți calea Domnului, drepte faceți cărările lui!” (Ioan 1;20) Răspuns dat delegației oficiale trimise de la Ierusalim să-l întrebe cine este el? Pentru că produsese o adevărată mișcare națională în jurul său. 2. Se referă la autenticitatea vieții lui: Ioan era îmbrăcat în haină de păr de cămilă, cu cingătoare de piele împrejurul mijlocului și se hrănea cu lăcuste și miere sălbatică.” (Marcu 1;6) 3. Esența propovăduirii a fost următorul mesaj: „Pocăiți-vă că s-a apropiat împărăția cerurilor!” 4. Și a mai dat câteva sfaturi și învățături mulțimilor de oameni la care le predica, iar cei care veneau la el erau răscoliți sufletește de mustrările lui aspre. Toți au înțeles, vameșii și ostașii că trebuie să-și schimbe atitudinea, pentru că așa cum se desfășura viața lor nu se mai putea. Toți au înțeles că trebuie să schimbe ceva în viața lor, să-și schimbe modul de a se raporta la propria persoană, la Dumnezeu și la aproapele.”

Răspunsurile la strană au fost date de către viețuitoarele Sfintei Mănăstiri Izvoru Mureșului.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Alexandru Moroianu