În ziua în care prăznuim Soborul Sfântului Ioan Botezătorul, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea „Soborul Sfântului Ioan Botezătorul” și „Adormirea Maicii Domnului” din Izvoru Mureșului.

În cuvântul de învățătură adresat viețuitoarelor Sfintei Mănăstiri și credincioșilor prezenți, Preasfinția Sa, a evocat personalitatea Sfântului Ioan Botezătorul: „ Trăia pustnic, iar hrana lui erau lăcuste și miere sălbatică. Îmbrăcămintea lui din păr de cămilă și cingătoare de piele împrejurul mijlocului” (Matei 3;4). A ieșit din anonimat și a intrat în viața publică ca predicator și botezător pe malul Iordanului. A predicat în pustia Iudeii spunând: „Pocăiți-vă, că s-a apropiat Împărăția Cerurilor” (Matei 3; 1-2). Botezul Sfântului Ioan cu apă nu a avut puterea de-a ierta păcatele, acest botez urma să fie șters prin botezul inițiat de Domnul nostru Iisus Hristos: „Eu v-am botezat pe voi cu apă, El însă vă va boteza cu Duh Sfânt” (Marcu 1; 8).

Răspunsurile la strană au fost date de către viețuitoarele Sfintei Mănăstiri.

© Episcopia Covasnei și Harghitei /  Arhid. Alexandru Moroianu