Vineri, 25 Martie 2016 de Praznicul Bunei Vestiri au fost sărbătoriți 10 ani de la reînființarea Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului și 5 ani de la întronizarea Înaltpreasfințitului Andrei ca Arhiepiscop al Clujului, Vadului și Feleacului și Mitropolit al Clujului, Maramureșului și Sălajului.

La invitația Înaltpreasfințitului Părinte Andrei a participat și Preasfințitul Andrei la bucuria sărbătorii clujene care l-a avut oaspete pe Înaltpreasfințitul Pavlos Mitropolit de Drama și Exarh al Macedoniei care a adus spre închinare și bucuria credincioșilor Sfintele Moaște ale Sfântului Gheorghe Mărturisitorul de Drama.

Din soborul slujitor a mai făcut parte Înaltpreasfințitul Pavlos de Drama, Înaltpreasfințitul Teofan Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, Înaltpreasfințitul Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Înaltpreasfințitul Iosif Mitropolitul Europei Occidentale și Meridionale, Înaltpreasfințitul Ciprian Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Petroniu, Episcopul Sălajului, Preasfințitul Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei și Preasfințitul Iustin Sigheteanul, Arhiereu vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu