Mănăstirea „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul”, din Valea Mare, judeţul  Covasna, a fost înfiinţată în anul 1998, anul în care pr. Avram Gheorghe primeşte aprobarea de transfer de la Mănăstirea Dervent, din Episcopia Tomisului, în Episcopia Covasnei şi Harghitei. În Duminica Sfinţilor Români, se oficiază prima slujbă la faţa locului de către părintele episcop Ioan (16 iunie 1996).

Preasfinţitul Episcop Ioan Selejan sfinţeşte în 10 septembrie 2000, locul destinat construirii viitoarei mănăstiri, pe un teren ce a aparţinut familiei părintelui Avram, la care s-au adăugat donaţii din partea unor consăteni, Ion Marin, Mihai Marin şi Parohia Valea Mare. Prima construcţie din Ansamblul mănăstiresc de la Valea Mare este bisericuţa din lemn, construită în stil maramureşean chiar de o familie de maramureşeni, Mihai Corjuc, şi sfinţită de Preasfinţitul Ioan, în 1999.  În anul 2000, încep lucrările de fundaţie pentru celelalte corpuri de clădiri prevăzute în proiectul elaborat de arhitecţii Dan Corneliu şi Teodor Ioan: corpul de chilii, trapeza şi arhondaricul; paraclisul de iarnă şi biserica mare, lucrări care vor fi finalizate în cea mai mare parte în 2004. În perioada 2004-2009, cu sprijinul credincioşilor din zonă, a Patriarhiei Române şi a Ministerului Culturii şi Cultelor, cu osteneala vieţuitorilor şi a părintelui stareţ, sub supravegherea şi îndrumarea Preasfinţitului Ioan, continuă lucrările de construcţii şi finisaje: faţadele exterioare a noilor clădiri, se montează marmură în biserica mare; se fac lucrări privind instalaţia electrică, sanitară şi termică, se execută pietruirea aleilor şi a căilor de acces la biserică; amenajarea chiliilor destinate obştei şi arhondaricului destinat credincioşilor pelerini, amenajarea a două heleşteie şi a altor anexe gospodăreşti. Între anii 2008-2009, se execută lucrările de pictură la Paraclisul cu hramul Sf.  Gheorghe, pictură frescă în stil bizantin, iar în luna iunie 2009, începe pictura în biserica mare, cu hramul Naşterea Sfântului Ioan Botezatorul.

Obştea mănăstirii este formată din 6 vieţuitori, condusă de părintele stareţ Ilie Bularca.

Cele trei altare: bisericuţa din lemn, paraclisul de iarnă şi biserica mare sunt destinate săvârşirii Sfintelor Taine şi a Ierurgiilor, conform obiceiurilor şi rânduielilor mănăstireşti. Monahii împletesc munca cu rugăciunea.

La hramurile mănăstirii din 24 iunie, Sf. Liturghie arhierească este oficiată de către PS Ioan Selejan şi un sobor de preoţi. La  hram participă, de regulă, toţi primarii din zona Întorsurii Buzăului, reprezentanţii  autorităţilor publice locale şi peste 2000 de credincioşi.

În data de 20 iulie 2003, în cimitirul mănăstirii este înmormântat unul din ctitori, inginerul Grigore Georgescu. S-a rostit cuvânt de bun rămas de către PS Ioan Selejan.

În luna aprilie 2004, Călin Avram realizează site-ul mănăstirii: www.manastireasfioan.ro.

Cu ocazia hramului mănăstirii din 24 iunie 2009, în prezenţa ÎPS Laurenţiu Streza, Mitropolitul Ardealului şi a miilor de credincioşi participanţi la Sf. Liturghie arhierească, Preasfinţitul Ioan Selejan pe baza hotărârii Sf. Sinod a acordat rangul de arhimandrit părintelui stareţ Gheorghe Avram.

Sâmbătă 22 august 2009, obştea mănăstirii a avut bucuria să-l primească pe Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, însoţit de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit al Ardealului Laurenţiu Streza, Preasfinţitul Părinte Episcop al Tulcei Visarion, Preasfinţitul Macarie Drăgoi, Episcopul Românilor din Europa de Nord şi Preasfinţitul Andrei Făgărăşanul, Episcop vicar al Mitropoliei Ardealului.

În data de 9 august 2011, după o grea suferință, părintele stareț Gheorghe Avram a trecut la Domnul, fiind înmormântat în curtea mănăstirii.