Slujba Deniei Prohodului a fost săvârșită la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc de către Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei înconjurat de soborul slujitor al Catedralei în prezența unei mari mulțimi de credincioși.

Preasfinția Sa în cuvântul adresat credincioșilor a rostit: „Prohodul Domnului este o alcătuire a Sfântului Teodor Studitul în secolul al VIII-lea. El îmbină teologia cu poezia, metafora cu sentimentul prezenței lui Hristos. Prohodul a apărut în Triodul de la Râmnic din anul 1731. Macarie Ieromonahul și Chesarie, Episcopul Buzăului, în 1836 au îmbunătățit versiunea. Cel ce este viața, Cel ce dă viață la toată făptura, Cel ce ține universul în palmă cu puterea Sa intră în mormânt, se golește de sine, renunță la slavă și ne arată nouă smerenia cea mai mare. Noi prin participarea la Sfintele Slujbe ne-am răstignit duhovnicește și îngropat împreună cu Hristos iar în Sâmbăta cea Mare l-a miezul nopții sufletele noastre se umplu de bucuria Învierii Lui.”

La sfârșitul Utreniei toți cei prezenți au înconjurat Catedrala Episcopală cu Sfântul Epitaf și lumânări în mâini.