În a treia zi de Paști, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala „Sfânta Treime” din orașul Întorsura Buzăului județul Covasna. Alături de Preasfinția Sa au slujit un frumos sobor de preoți și diaconi. Mulți dintre credincioșii „de pe Buzaie”, au îmbrăcat costumele populare și s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

În cuvântul de învățătură, ierarhul a vorbit despre cele trei învieri din morți și Învierea Domnului : „toți cei înviați din morți, fiica lui Iair, tânărul văduvei din Nain și Lazăr fratele surorilor Marta și Maria după o anumită vreme a murit ca toți oamenii. Învierea Domnului Iisus Hristos nu este o revenire la viața pământească ci începutul vieții veșnice”.

Ierarhul i-a îndemnat pe credincioși să rămână uniți în credința strămoșească și să îmbrace costumul tradițional „veșmântul neamului românesc”.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu