În situația dramatică cu care se confruntă spitalele din Capitală, Arhiepiscopia Bucureștilor pune la dispoziție spații pentru păstrarea temporară a trupurilor celor decedați.

Comunicat de presă:


Sprijin oferit de Arhiepiscopia Bucureștilor spitalelor copleșite de numărul de decese provocate de Covid-19

Ca urmare a escaladării situației dramatice cu care se confruntă spitalele în care sunt tratați bolnavii de Covid-19 din București și morgile acestor spitale unde locurile de păstrare temporară a trupurilor celor decedați au devenit insuficiente, Arhiepiscopia Bucureștilor iese în întâmpinarea solicitărilor de ajutor și pune la dispoziție capelele de exterior din cadrul spitalelor, capelele mortuare de la parohiile din imediata apropiere și capelele cimitirelor parohiale din imediata proximitate.

Biserica își exprimă solidaritatea cu instituțiile și autoritățile medicale confruntate în această perioadă cu cea mai grea situație provocată până acum de pandemie și apreciază efortul medicilor și al întregului personal medical care luptă pentru salvarea vieții pacienților grav bolnavi.

Biroul de Presă al Patriarhiei Române


Foto credit: Basilica.ro