Duminică, 15 Mai 2016, cea de-a treia Duminică după Sfintele Paști a Mironosițelor, la invitația Înaltpreasfințitul Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului, Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie la Catedrala Arhiepiscopală din Râmnicu Vâlcea cu prilejul sărbătorii aducerii Sfintelor Moaște ale Sfântului Ierarh Calinic în Oltenia. Sfânta Liturghie a fost condusă de către Înaltpreasfințitul Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolitul Olteniei, înconjurat de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi.

Credincioșii prezenți s-au putut închina la Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Nifon, Arhiepiscopul Constantinopolului aduse de la Catedrala Mitropolitană din Craiova. Părintele Mitropolit Irineu a oferit Catedralei Arhiepiscopale din Vâlcea o părticică din Sfintele Moaște ale Sfântului Ierarh Nifon, ca binecuvântare pentru că Sfântul a păstorit la Vâlcea acum 500 de ani, când a pus piatra de temelie pentru Sfânta Arhiepiscopie.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu