La ceasul Vecerniei, miercuri 01 Martie 2017, Preasfințitul Părinte Andrei înconjurat de un sobor de ieromonahi împreună cu obștea Sfintei Mănăstiri „Schimbarea la Față” din Sita Buzăului, săvârșește slujba tunderii în monahism pentru două viețuitoare din Sfânta Mănăstire. Au primit numele de Hionia și Fotini, nașă de călugărie au avut-o pe Stavrofora Loida, stareța Mănăstirii.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „ Maicilor, Hionia și Fotini ați primit nume cu rezonanță duhovnicească – lumina, străduiță-vă să fiți după îndemnul Mântuitorului lumina celor care calcă pragul Sfintei Mănăstiri. Într-o lume secularizată monahii și monahiile, atleții lui Hristos mijlocesc pentru poporul binecredincios. Frățiile voastre vă nevoiți și vă rugați pentru-a lumii mântuire, să fiți ascultătoare, răbdătoare și râvnitoare la toata fapta cea bună.”

Sectorul Media și Comunicații