În prima vinere din Postul cel Mare, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a oficiat Sfânta Liturghie a Darurilor înainte sfințite la Mănăstirea Izvoru Mureșului, specifică Postului Mare. La început Liturghia Darurilor era săvârșită seara la vremea obișnuită a Vecerniei. În felul acesta credincioșii ajunau în ziua respectivă iar Sfânta Liturghie era o priveghere, așa a așezat-o Sfântul Grigorie Dialogul care a trăit în a doua jumătate a sec. al VI-lea.

În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a spus: „Rugăciunea de pocăință în această perioadă când postim este rugăciune de ridicare din păcat. Sfinții Părinți, oameni ai pocăinței ne învață că fără pocăință nu există mântuire, roada pocăinței este smerenia. Când smerenia este înlocuită, cu justificarea răului, împinge pe om la iresponsabilitate. În societatea secularizată a slăbit foarte mult conștiința păcatului. Pocăința fără cerere de iertare nu este făcătoare de viață, ea sfârșește în deznădejde. În rugăciune, omul cuvântător se unește cu Dumnezeu Cuvântul. Cei care se roagă au fața luminoasă pentru că au adunat lumină în suflet. Rugăciunea este ajutor dumnezeiesc, izvor de pace și de liniște, izvor de sănătate, izvor de iubire și de mântuire. Prin post și prin rugăciune dobândim prezența lucrătoare a harului lui Dumnezeu în Sfânta Euharistie. În această perioadă Sfântul Grigorie Dialogul ne adună în jurul Altarului Dumnezeiesc și Sfânt.”

 

Sectorul Media și Comunicații