În primele patru zile ale Postului Mare Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit slujba Canonului celui Mare a Sfântului Andrei Criteanul în mai multe biserici și mănăstiri din cuprinsul  eparhiei.

În cuvântul rostit Preasfinția Sa a precizat: „Canonul cel Mare a fost compus de către Sfântul Ierarh Andrei Criteanul în jurul anului 692 când ajunge Episcop de Gortyna din insula Creta. Acest canon de pocăință are 250 de stihuri așezat în 9 cântări bogate. Între stihuri se cântă stihul „Miluiește-mă Dumnezeule miluiește-mă”. Acest canon scoate în evidență păcatul care nu este al unui singur om ci al firii umane căzute în păcat. Elementul care susține rugăciunea este plânsul, lacrimile căinței ca dar de la Dumnezeu, întristarea cea după Dumnezeu. Acest canon de pocăință a Sfântului Andrei Criteanul ne oferă posibilitatea să ne rugăm la apusul soarelui și să privim înlăuntrul sufletului nostru, meditând la modul în care ne-am petrecut viața până în acest moment și ce ar mai fi de făcut ca să ne îndreptăm. Așa cum ne învață Sfântul Ioan Gură de Aur : „Noi dăruim ceea ce avem, postirea, ca să primim ceea ce nu avem adică nepătimirea”

Sectorul Media și Comunicații