Încă de la începutul acestei săptămâni, Centrul Eparhial al Episcopiei Covasnei și Harghitei s-a bucurat de prezența a numeroase cete de colindători care au venit să vestească Nașterea Pruncului Iisus Hristos, aducând această veste Chiriarhului Eparhiei, Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preacucernicilor Părinți consilieri și obștii monahale a Mănăstirii „Sfântul Ierarh Nicolae”.

Au venit să vestească următoarele grupuri de colindători: Părinții de la Mănăstirea Sighișoara, Unitățile militarizate din Municipiul Miercurea Ciuc, elevii de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Miercurea Ciuc, Corul „Sfântul Stelian” de la Școala Gimnazială Tulgheș, elevii de la Liceul „Marin Preda” din Odorheiul Secuiesc, Parohia Voșlăbeni – județul Harghita, Parohia Călimani – județul Harghita, Parohia Miercurea Ciuc 2 – județul Harghita, grupul de colindători „Serafimi” din Gheorgheni, elevii de la Colegiul Național „Octavian Goga” din Miercurea Ciuc, grupul „Românașul” din Bilbor, județul Harghita.

Preasfinția Sa i-a binecuvântat, le-a rostit un bogat cuvânt de învățătură despre păstrarea tradițiilor și obiceiurilor strămoșești, mulțumind tuturor colindătorilor care au călcat pragul Centrul Eparhial și au adus vestea Nașterii Domnului. Fiecare colindător a primit un dar din partea Ierarhului ca drept răsplată pentru aducerea colindului celui sfânt și bun.