În cuvântul de învățătură, Preasfinția Sa a subliniat: „ Parabola Evanghelică de la (Luca 8;5-15) se numără printre primele parabole rostite de Mântuitorul Iisus Hristos. Ea nu vrea să evidențieze stângăcia cu care semănătorul și-a aruncat sămânța, ci atrage atenția infertilității solului în care au căzut trei pătrimi din sămânța aruncată. Semănătorul este însuși Fiul Lui Dumnezeu, Mântuitorul Hristos. Sămânța este cuvântul Lui Dumnezeu care conține „făgăduința vieții de acum și a celei viitoare”( I Timotei 4;8). Pământul este sufletul omului. Dacă locul pietros distruge rădăcina plantei spinii distrug rodul. De remarcat este faptul că Hristos a semănat cuvântul și în sufletul celui trândav, nesimțitor și ignorant”.

         La sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa a binecuvântat capela mortuară zidită în curtea Sfintei Bisericii. Preotul paroh Pintilie Gigi –  Gheorghe a fost hirotesit Iconom Stavrofor, Primarul, Viceprimarul  și Membrii Consiliului Local al Primăriei Zagon de care aparține satul Păpăuți, ctitori ai capelei mortuare au primit acte de cinstire din partea Ierarhului locului.

 

Secretariatul Eparhial,

Sectorul Media și Comunicații