În data de 14 noiembrie a.c., de lăsatul secului pentru Postul Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei și la inițiativa P.C. Părinte Protopop de Sfântu Gheorghe, Teodor-Florian Mocanu, a avut loc a douaactivitate socială din cadrul proiectului intitulat „Dăruind sânge, vei dobândi viață veșnică!” inițiat anul acesta la nivelul Protopopiatului Ortodox Sfântu Gheorghe, ce a constat într-o campanie de donare de sânge la Centrul de Transfuzii din municipiul Sfântu Gheorghe. Au participat la aceastăcampanie umanitară 6 preoți si 1 doamnă preoteasă. Considerăm că este o datorie creștinească și una dintre faptele milei trupești să poți pune umărul la salvarea vieții cuiva, mai ales că Preamilostivul Dumnezeu ne-a dăruit sănătate ca din sănătatea noastră să putem și noi oferi celor aflați în suferință și care au nevoie de sânge ca materie care ne întreține viața. ​​A fost încheiat un parteneriat între Protopopiatul Ortodox Sfântu Gheorghe și Centrul de Transfuzie Sanguină din Sfântu Gheorghe, astfel încât, intenționăm ca pe viitor (odată la 3 luni), în zilele în care vom avea programate ședințele lunare protopopești, această campanie umanitară adresată preoților și doamnelor preotese din cadrul Protoieriei noastre, devină un obicei creștinesc vrednic de urmat. Îndemnul de a dona se va difuza  prin intermediul preoților Protopopiatului Sfântu Gheorghe în parohiile pe care le păstoresc și pentru credincioșii noștri buni, și mai ales se va adresa și personalului auxiliar angajat la nivelul unităților parohiale, cu conștiința că prin jertfa mică a unuia se poate chiar salva o viață.​​Astfel, au fost programate și deplasări ale caravanei mobile a Centrului de Transfuzii Sfântu Gheorghe, pentru recoltarea de sânge, în cadrul comunităților parohiale de la Covasna Voinești, Zăbala și la Spitalul de Recuperare Cardiovasculară din orașul Covasna, prin implicarea părintelui protopop și a celor 3 preoți slujitori în aceste unități de cult.

 

                                                                                          A consemnat,

                                                                                              PROTOPOP,

P.C. Preot, Teodor-Florian Mocanu