În Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie împreună cu Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului în Parohia „Adormirea Maicii Domnului” din Vâgani – Toplița, județul Harghita, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi.

 

Preasfințitul Părinte Galaction a rostit un bogat cuvânt de învățătură credincioșilor prezenți la această sfântă slujbă.

Ierarhul locului a oferit Preotului Paroh, Filip Bogdan – Alexandru, Ordinul Eparhial „Mărturisitorii credinței străbune” în semn de mulțumire și apreciere. De asemenea a oferit Ordinul Eparhial „Mărturisitorii credinței străbune” pentru mireni, ctitorilor și binefăcătorilor care au ajutat la finalizarea acestui edificiu – Capela mortuară.

La sfârșitul Sfintei Liturghii a fost oficiată slujba de sfințire a picturii Capelei mortuare „Sfântul Lazăr și Sfântul Apostol Filip” din incinta Bisericii Parohiale Vâgani.

 

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu