Astăzi, în Duminica Ortodoxiei, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a săvârșit alături de un sobor de preoți și diaconi, Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Episcopală ,,Acoperământul Maicii Domnului” și ,,Sfântul Ierarh Nicolae” din Miercurea Ciuc, județul Harghita.

La chinonic, Preacucernicul Părinte Arhidiacon, Moroianu Alexandru – Constantin, cu binecuvântarea Preasfinției Sale, a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române la Duminica Ortodoxiei din Anul Domnului 2024.

În cadrul Dumnezeieștii Liturghii, tânărul teolog, Marin Ștefan Alexandru a fost hirotonit diacon pe seama Catedralei Episcopale din Miercurea Ciuc.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa i-a urat noului diacon, diaconie curată și neprihănită, iar pe credincioși i-a îndemnat să se împărtășească cu Sfintele Taine cât mai des .

Răspunsurile liturgice au fost acordate de Corala Episcopală ,,Pocrov” din Miercurea Ciuc. 

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu