În Duminica a V-a a Postului Mare Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Schimbarea la Față” din Sita Buzăului județul Covasna.

La sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfinția sa a rostit un cuvânt de învățătură: „Evanghelia de astăzi ne prezintă cuvântul Mântuitorului când își prevestește moartea și învierea Sa. Ucenicii credeau că Ucenicii Ioan și Iacob, în căutare de slavă deșartă i-au cerut să stea unul de-a dreapta și altul de-a stânga întru Slava Sa. Ceilalți ucenici s-au mâniat pe cei doi, o mânie amestecată cu invidie, așa se întâmplă și în societatea noastră secularizată. Unii în căutare de slavă deșartă produc altora mâniei și invidie. Suntem deseori confruntați cu slava deșartă. Când slăbește comuniunea dintre oameni și relațiile se deteriorează. Ispita slavei deșarte o respingem prin smerenie, prin post și rugăciune, prin spovedanie și prin împăcare cu aproapele. Duminica de astăzi mai este numită și duminica Sfintei Maria Egipteanca, ea este prăznuită la 1 Aprilie, ea fiind o icoană sau o pildă a pocăinței și a înălțării duhovnicești. Pentru noi credincioșii viața ei este îndemn la pocăință și la luptă cu păcatul.”

Răspunsurile la strană au fost date de către viețuitoarele Sfintei Mănăstiri.

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei