Pentru biserica Mănăstirii Dumbrăvioara, ziua Hramului a căpătat o valoare deosebită prin prezența unui mare număr de preoți și credincioși, care au venit să-și plece genunchii în rugăciune alături de Ierarhul Covasnei și Harghitei, Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, care la momentul cuvenit a învățat mulțimile despre importanța și actualitatea cinstirii Sfinților Îngeri în vederea ocrotirii noastre sub aripile lor: „Astăzi, iubiții mei copii duhovnicești, ne prăznuim ocrotitorii cerești, pe Arhistrategii Mihail și Gavriil. Sfinții Părinți, dar cu precădere Sfântul Dionisie Areopagitul, numește pe Sfinții Îngeri Inteligențe Divine. Intrată în cult în secolul V, când în imperiul bizantin a avut loc sfințirea spre închinare a unei biserici zidite în pomenirea Acestora, Sărbătoarea de azi se face ecou al veșniciei noastre, chip al îngereștilor gânduri și purtare vrednică a cinstitelor trăiri.”

La finalul slujbei a fost săvârșită rânduiala Parastasului pentru cei adormiți.

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul Media și comunicații