Miercuri, 9 mai 2018, când în Biserica Ortodoxă se face pomenirea aducerii moaștelor Sfântului Ierarh Nicolae, Făcătorul de minuni, din Mira în cetatea Bari din Italia, Mănăstirea Măgura din județul Hunedoara și-a sărbătorit cel de-al doilea hram. Credincioșii prezenți la sărbătoarea mănăstirii hunedorene s-au putut închina la părticele din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae și ale Sfântului Cuvios Irodion de la Lainici.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, și Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

În cuvântul de învățătură rostit cu acest prilej, Preasfințitul Părinte Episcop Andrei a vorbit despre viața și minunile Sfântului Ierarh Nicolae, și despre râvna sa în apărarea dreptei credințe, la Sinodul I Ecumenic de la Niceea, din anul 325, stând cu mare vitejie împotriva hulelor ereticului Arie.

Sursa: Episcopia Devei și Hunedoarei