Joi, 21 Noiembrie 2019, în ziua în care prăznuim „Intrarea în biserică a Maicii Domnului”, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia Bălan din județul Harghita.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Sfântul Grigore de Nyssa spune că sărbătoarea era pomenită înainte de secolul IV. Sfântul Andrei Cretanul în secolul VII vorbește despre felul în care era sărbătorită la Ierusalim. 21 Noiembrie reprezenta data sfințirii bisericii zidită de Împăratul Bizantin Iustinian cel mare în anul 565. La Templul din Ierusalim trebuiau urcate 25 trepte, ritualul cerea ca iudeii să se oprească pe fiecare treaptă și să rostească psalmii 119 – 133. Templul a fost construit de Solomon la recomandarea profetului Natan 931 î.d. Hr. A durat 7 ani. El cuprindea Aula, Sfânta și Sfânta Sfintelor despărțite de doi pereți din lemn de cedru primit de la Hiram Regele Finiciei în care au fost încrustați Heruvimi și motive florale placate cu aur. Templul avea 11 metrii lungime, 16 metrii lățime și 33 de metrii înălțime. În Sfânta era altarul tămâierii în care se afla o masă de cedru placată cu aur pe care se aflau pâinile punerii înainte și 10 candele. Sfânta Sfintelor avea Chivotul Legii care păstra Tablele Legii și era considerat tronul lui Dumnezeu, acolo a fost dusă Maica Preacurată. Scriitorul bisericesc Iosif Flaviu ne spune că lângă Templu se aflau corpurile cu trei paliere în care erau 90 de camere în care locuiau nazoreii, văduvele și fecioarele.”

La sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfinția Sa i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți.