Vineri 6 Mai 2016, Izvorul Tămăduirii, Mănăstirea Sfântul Prooroc Ilie din Toplița județul Harghita și-a serbat al doilea hram. Cu acest prilej Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie a fost săvârșită de către Preasfințitul Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei și un frumos sobor de preoți și diaconi.

Preasfințitul Andrei în cuvântul de învățătură rostit în fața mulțimii de credincioși prezenți a evidențiat Sfințenia Maicii Domnului: „Că la Tine este Izvorul vieții, întru lumina Ta vom vedea lumina” (Psalmul 35;9). Maica Domnului este tămăduitoarea sufletelor noastre, mereu un sprijin din care curge toată bunătatea. Legătura dintre Vinerea Patimilor și Vinerea Izvorului Tămăduirii arată că taina Bisericii este legată de Maica Bisericii, mama mamelor noastre și a noastră a tuturor.

Trăim astăzi într-o lume redevenită păgână, în care mulți sunt victime ale păcatului și ale necurăției, nedreptățile și violențele cresc amenințătoare.

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu