În ziua de 22 Noiembrie 2016, Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a fost cinstit de membrii Centrului Eparhial și clerul covasno-hargitean, la ceasul aniversar a împlinirii vârstei de 49 de ani, în Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc.

Cu acest prilej, Părintele Teodor Bijec, Consilier Administrativ Bisericesc al Episcopiei, a rostit după Sfânta și Dumnezeiască Liturghie, un frumos cuvânt de prețuire adresat Ierarhului, amintind de înaintașii trupești și duhovnicești care au zidit la temelia sufletului Păstorului nostru duhovnicesc, mulțumind lui Dumnezeu în numele clerului și a celor aflați de față pentru milostivirea răsfrântă prin rânduirea la cârma Eparhiei a Preasfințitului Părintelui nostru Andrei.

Cei prezenți au oferit Ierarhului flori, iar membrii Permanenței Centrului Eparhial i-au dăruit acestuia un dar de suflet, un Engolpion cu icoana Maicii Domnului, ocrotitoarea blândă a Ierarhilor, motivând acest dar prin faptul că aceea ce este caldă pilduitoare a tuturora ce-și pleacă genunchii în rugăciune către Fiul Său, să fie de-a pururi mângâietoare și ocrotitoare a Preasfinției Sale.

 

Întru mulți ani Stăpâne!