Pentru al doilea an la rând, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei şi Harghitei, şi sub coordonarea părintelui Elisei Florin Vatamanu, parohul Parohiei Gheorgheni II din judeţul Harghita, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Harghita, s-a desfăşurat, în perioada  22-27 iulie, în curtea casei parohiale şi a bisericii cu hramul “Naşterea Maicii Domnului” din Gheorgheni, tabăra “La umbra Bisericii”. Totul a prins contur din dorinţa copiilor şi a tinerilor din municipiul Gheorgheni de a reedita tabăra de anul trecut. Astfel, coordonaţi de opt voluntari generoşi şi inimoşi din întreaga ţară şi de cinci voluntari din Gheorgheni (proveniţi dintre copiii participanţi la tabăra de anul trecut), voluntari ce au fost minunat adunaţi laolaltă de Marian Dumitru Rugină, directorul taberei, copiii şi tinerii din Gheorgheni au petrecut un timp minunat în apropierea lui Dumnezeu şi a sfinţilor. Necontorizat, timpul a trecut prea repede, fiind umplut de ateliere de muzică, dans, comunicare, orientare, tir cu arcul, sport şi altele. Fiecare zi a început şi s-a încheiat în biserica cu hramul Naşterea Maicii Domnului, unde copiii, voluntarii, o parte din părinţi şi preotul paroh Elisei Florin Vatamanu s-au rugat împreună. Tabăra s-a bucurat de implicarea părinţilor şi de sprijinul substanţial al doamnei Doina Rotaru prim vice-presedinte al Uniunii Notarilor Publici din România. Nici ploaia abundentă nu a reuşit să oprească sau să încetinească, căci prin bunăvoinţa doamnei Reszeg Ildiko, directorul Liceului Fogarasy Mihaly din Gheorgheni, o parte a activităţilor s-au desfăşurat în sala de sport şi în sala festivă a şcolii sus menţionate. Pe toată durata taberei, în paralel cu activităţile şi atelierele programate, copiii s-au spovedit, primind Sfânta Taină a Euharistiei în cadrul Sfintei Liturghii săvârşită miercuri, 25 iulie de către părintele Protopop de Miercurea-Ciuc, Gheorghe Ionel Păncescu, îmăreună cu preotul paroh Elisei Florion Vatamanu. La Sfârşitul Sfintei Liturghii, părintele Protopop a înmânat, din partea Preasfinţitului Părinte Andrei, diplome de excelenţă voluntarilor şi celor implicaţi, subliniind importanţa şi câştigul prieteniei cu Hristos, prietenie ce devine reală prin împărtăşirea cu Trupul şi Sângele Domnului, în Sfânta Liturghie.

După Sfânta Liturghie, toţi tinerii, copiii, voluntarii şi preoţii au luat masa împreună la Centrul de Perfecţionare a pregătirii cadrelor Jandarmeriei Române din Gheorgheni. În continuare Tabăra şi-a urmat cursul firesc, cu atelierele şi surprizele pregătite de animatorii voluntari iar focul de tabără din livada bisericii “Naşterea Maicii Domnului”, în jurul căruia copiii au susţinut un frumos moment artistic cu cântecele învăţate în timpul taberei, şi au primit diplome de participare, a consfinţit dorinţa tinerilor de a participa şi anul viitor la un astfel de eveniment.