În ziua de 11 August, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei la invitația Preasfințitului Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei au slujit la biserica Schitului „Acoperământul Maicii Domnului și Sfântul Ierarh Nifon” de la Băița, județul Hunedoara cu ocazia sărbătoririi hramului acesteia, fiind înconjurați de un sobor de preoți și diaconi.

La sfârșitul Sfintei Liturghii Preasfințitul Părinte Andrei le-a vorbit credincioșilor  despre viața Sfântului Ierarh Nifon, Arhiepiscopul Constantinopolului și i-a îndemnat pe credincioși să i-a exemplu de credință și răbdare și dragoste față de aproapele și de Dumnezeu.

Preasfințitul Părinte Gurie a mulțumit apoi Preasfințitului Părinte Andrei pentru dragostea cu care a venit în mijlocul credincioșilor hunedoreni fiind împreună în comuniunea euharistică.

 

Consilier Comunicații Media Alexandru Moroianu