Miercuri, 8 mai 2019, când în Biserica Ortodoxă se face pomenirea Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan Teologul, Mănăstirea Prislop și-a sărbătorit hramul istoric. Cu acest prilej, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de către un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, în frunte cu Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei. Din soborul de ierarhi au mai făcut parte Preasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei, și Preasfințitul Părinte Episcop Daniil.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de către Preasfințitul Părinte Episcop Daniil, care a vorbit despre „ucenicul pe care-l iubea Iisus”, făcând referire la versetele 20-21 din ultimul capitol al Evangheliei după Ioan.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Episcop Andrei a vorbit despre viața Sfântului Apostol și Evanghelist Ioan și despre importanța teologică a scrierilor sale noutestamentare.

Arhipăstorul locului, Preasfințitul Părinte Episcop Gurie, a mulțumit tuturor pentru împreuna-slujire în această zi de sărbătoare pentru așezământul monahal de la Prislop.

La final, soborul slujitor a oficiat o slujbă de pomenire la mormântul Părintelui Arsenie Boca, aflat în cimitirul mănăstirii.

Sursă: Episcopia Devei și Hunedoarei

Foto credit: Episcopia Covasnei și Harghitei