Familiei Preasfințitul Părinte CORNELIU,
Episcopul Huşilor
Preasfințite Părinte Corneliu,
Îndurerată familie,

Hristos a înviat!

Am aflat cu multă durere de trecerea din această viață a mamei Preasfinției Voastre, doamnaRuxandra Onilă, fiică vrednică a Bisericii noastre.
Iubită de familia sa şi de cei din jur, doamna Ruxandra Onilă reprezintă pentru cei care au cunoscut-o şi prețuit-o un model luminos de părinte creştin, care şi-a dedicat viaţa familiei sale, având o credință creștină profundă şi statornică.Ea şi-a crescut cei trei copii în dragoste față de Dumnezeu şi de Biserică şi, în mod deosebit s-a bucurat să ştie că unul din fii săi, Preasfințitul Părinte Episcop Corneliu, a ales viața monahală, devenind ierarh al Bisericii noastre şi arhipăstorul spiritual al românilor ortodocși din Episcopia Huşilor.
În aceste momente de întristare,ne rugăm Mântuitorului Iisus Hristos, Biruitorul morții şi Domnul vieții, să așeze sufletul roabei SaleRuxandra împreună cu drepții, în lumina şi iubirea Preasfintei Treimi, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viaţă fără de sfârșit.

Veșnica ei pomenire din neam în neam!

Cu părintești condoleanțe şi binecuvântări pentru familia îndurerată,

† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române

Biroul de Presă al Patriarhiei Române