Conform tradiției ortodoxe românești, cu prilejul marilor sărbători ale Bisericii Ortodoxe Române, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, adresează un mesaj irenic (de pace) Întâistătătorilor de Biserici Ortodoxe Autocefale și Autonome.

Un mesaj similar a fost transmis conducătorilor altor culte și organizații creștine internaționale.

În scrisoarea irenică transmisă în apropierea Nașterii Domnului 2020, Patriarhul Daniel spune că „astăzi, când mulţi oameni se află în izolare, acasă sau în spitale, noi, creştinii, trebuie să venim în ajutorul celor aflaţi în suferinţă şi în lipsuri, a familiilor sărace, a bătrânilor și persoanelor singure, descurajate, îndoliate şi îndurerate, oferindu-le un semn al iubirii milostive a lui Hristos faţă de ei, un cuvânt bun şi o faptă bună”.

Mesajul integral:

Bucureşti,
Naşterea Domnului 2020

Sanctitatea/Preafericirea Voastră,

Sărbătoarea Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos este taina iubirii smerite şi milostive a lui Dumnezeu, pentru ca noi să devenim asemenea Lui, prin iubire milostivă (cf. Luca 6, 36). Prin Întruparea Sa ca om, Iisus Hristos asumă viaţa omenească amestecată cu moartea, pentru a-i face pe oamenii muritori părtaşi ai vieţii Sale veșnice (cf. Ioan 3, 16).

În contextul pandemiei prezente, umanitatea traversează o perioadă dificilă, în ceea ce priveşte sănătatea şi viaţa oamenilor. De aceea, astăzi, când mulţi oameni se află în izolare, acasă sau în spitale, noi, creştinii, trebuie să venim în ajutorul celor aflaţi în suferinţă şi în lipsuri, a familiilor sărace, a bătrânilor și persoanelor singure, descurajate, îndoliate şi îndurerate, oferindu-le un semn al iubirii milostive a lui Hristos faţă de ei, un cuvânt bun şi o faptă bună.

Astfel, Sărbătoarea Naşterii Domnului devine un prilej de întărire a comuniunii, de întrajutorare și de fapte de milostenie, care sunt roade ale dreptei credințe, mărturii concrete ale iubirii noastre smerite față de Dumnezeu și faţă de oameni.

Cu prilejul Sfintelor Sărbători ale Nașterii Domnului, Anului Nou 2021 și Botezului Domnului, vă adresăm doriri de sănătate și pace, bucurie și mult ajutor de la Dumnezeu în activitatea pastorală, dimpreună cu salutarea tradițională: „La mulți ani!”.

Cu deosebită preţuire şi frăţească îmbrăţişare în Hristos Domnul,

Daniel