În a treia zi a Postului Mare, la Catedrala Episcopală, a fost săvârșită slujba Pavecerniței Mari și a fost citită a treia parte a Canonului Sfântului Andrei Criteanul, de către Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei și preoții slujitori. Obștea de maici a Mănăstirii „Sfântul Ierarh Nicolae” a dat răspunsurile la strană. 

După otpustul Pavecerniței Mari, Preacucernicul Părinte Oltean Romeo Paraschiv, Consilier Economic, a rostit un cuvânt de învățătură credincioșilor, amintind că suntem în cea mai frumoasă perioadă a anului bisericesc, în care depunem tot efortul pentru a ne întâlni cu Hristos cel Înviat la marele Praznic al Sfintelor Paști. Părintele Consilier a explicat ce reprezintă renunțarea la alimentele pe care ni le-a îngăduit Dumnezeu pentru viața trupului, iar prin această postire să ne întâlnim cu Cel care ni le-a dăruit. Acesta a încheiat, îndemnând pe credincioșii prezenți ca rugăciunea să fie permanentă și stăruitoare, punând accent mai mult pe viața noastră sufletească, așa încât să ne menținem pe calea care duce la Împărăția lui Dumnezeu.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu