Astăzi, 25 iunie 2023, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghiei, a săvârșit slujba Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii înconjurat de un sobor de preoți și diaconi la Biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru, Pavel și Andrei” – Paraclis Episcopal, din municipiul Miercurea Ciuc.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a vorbit despre modalitățile în care grijile vieții vin asupra întregii creații ca niște valuri, însă credincioșii care își ancorează viața lor în învățătura și lumina Sfintelor Scripturi vor putea să biruiască orice necaz și încercare, considerându-L pe Hristos păzitorul Cel multmilostiv al vieții lor.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfinția Sa a adresat credincioșilor prezenți arhiereasca Sa binecuvântare, mulțumind tuturor pentru frumoasa activitate de sprijinire a lăcașului de cult, aflat într-un amplu proces de înfrumusețare și îndemnându-i tot odată la o statornică slujire lui Dumnezeu și pe viitor prin sporirea cu faptele și cu purtarea.

Răspunsurile liturgice au fost date de corala parohiei.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu