Miercuri, 01 Martie 2017, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei înconjurat de preoți din protopopiatele Întorsura Buzăului, Sfântu Gheorghe și preoți veniți din eparhiile vecine episcopiei noastre a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Parohia Întorsura Buzăului urmată de slujba înmormântării părintelui paroh Traian Mitrofan, care în urma unei suferințe trece în veșnicie.

Câteva date biografice ale părintelui Traian Mitrofan: Se naște din părinții Traian și Elena în data de 13 Decembrie 1967 în localitatea Întorsura Buzăului. Școala Generală și Liceul le termină în aceași localitate. Dorind să studieze teologia se înscrie la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Iustinian Patriarhul” din București în anul 1998. Fiind licențiat, predă în localitatea Întorsura Buzăului disciplina Religie până în anul 2002 când este hirotonit de către Înaltpreasfințitul Ioan preot pe seama parohiei „Sfânta Treime” din orașul natal. În anul 2016 după frumoasa și rodnica lucrare sacramentală administrativă și învățătorească Preasfințitul Andrei îl ridică la rangul de Iconom Stavrofor. A condus turma euharistică încredințată spre păstorire până în data de 25 Februarie 2017 când se mută la cele veșnice.

Veșnica lui pomenire din neam în neam!

 

Sectorul Media și Comunicații