Protopopiatul Sfantu Gheorghe      Protopopiatul Ortodox Sfântu Gheorghe continuă activitatea Protopopiatului Ortodox Trei Scaune, menţionat documentar la sfârşitul secolului al XVIII-lea.

      Pe parcursul timpului acesta a suferit o serie de modificări de organizare, care s-au finalizat o dată cu înfiinţarea Episcopiei Ortodoxe Române a Covasnei şi Harghitei, care a venit ca o binecuvântare pentru românii ortodocşi din acest colţ de ţară. Preasfinţitul Părinte Ioan Selejan, cu dinamismul şi energia care-l caracterizează, a fost prezent permanent în toată eparhia. Protopopiatul Ortodox Român Sfântu Gheorghe are în componenţa sa un număr de 50 de parohii: 9 urbane, 19 rurale şi 22 parohii misionare, precum şi un număr de 24 de filii şi Sfânta Mănăstire Mărcuş. Parohiile sunt deservite de un număr de 39 de preoţi, la care se adaugă un preot militar şi altul care are în grijă Spitalul Judeţean Sfântu Gheorghe. Majoritatea preoţilor sunt şi profesori de religie.

 

Mult mai multe informații puteți găsi direct pe site-ul protopopiatului:

www.protopopiatul-sfantugheorghe.ro