În Sâmbăta Sfântului Teodor Tiron, prima din Postul Mare, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” din Toplița, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi.

Preasfinția Sa în cuvântul de învățătură a subliniat faptul că „scopul postului este unirea credinciosului cu Trupul lui Hristos prezent în Sfânta Împărtășanie, iar rolul postului este îmbrăcarea credinciosului în haina smereniei, haina cu care s-a îmbrăcat Hristos ca veșmânt dat nouă pe calea Împărăției Cerurilor. Sfântul Ioan Gură de Aur ne cheamă ca să ne rugăm pentru cei care au trecut la cele veșnice. Dumnezeu să îi ierte și să îi odihnească pe cei care au trecut la Domnul !”

La sfârșitul Sfintei Liturghii s-a săvârșit slujba parastasului pentru Părintele Arhimandrit Mihail Goia, fost stareț al Sfintei Mănăstiri și pentru cei care odihnesc în cimitirul Mănăstirii.

Ierarhul i-a binecuvântat pe credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie.