Astăzi, 14 Noiembrie 2019, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei alături de preoții din Protopopiatul Buzăul Transilvan a săvârșit Sfânta Liturghie în parohia „Pogorârea Sfântului Duh și Sfântul Ierarh Spiridon” din Valea Mare, județul Covasna.

Preasfinția Sa în cuvântul său de învățătură a spus credincioșilor: „Sfântul Grigorie Palama s-a născut în Constantinopol într-o familie nobilă. La 20 de ani a intrat ca viețuitor în obștea Muntelui Athos. Opt ani a făcut ascultare la un puznic bătrân, iar cinci ani s-a retras în munte la Veria unde cinci ani a trăit ca puznic studiind Sfintele Scripturi. S-a întors în Muntele Athos, iar poporul evlavios l-a rugat să le fie conducător spiritual pentru că Varlaam Calabrezul a început să răspândească o nouă erezie legată de rugăciunea monahilor athoniți care în urma rugăciunilor vedeau o lumină care le umplea chilia. Acest Varlaam nu accepta un astfel de mod de rugăciune și nu voia sa lumească lumina aceia necreată, dumnezeiască așa cum o primeau evlavioșii monahi. S-a luptat mult cu acest Varlaam până când poporul și-a dat seama că era un ipocrit și un fals, deși era foarte deștept și înzestrat cu calități. După urcarea pe tron al lui Ioan Cantacuzino l-a recunoscut pe Sfântul Grigorie apărător al ortodoxiei și mare dogmatist al luminii necreate taborice. Sfintele lui moaște se păstrează în Catedrala Arhiepiscopală din Tesalonic unde a păstorit și a apărat dogma Sfintei Treimi și rugăciunea inimii mărturisită în faptă.”

Răspunsurile la strană au fost date de către grupul vocal Anatoly din Brasov.