Cu acest prilej, de la Mănăstirea „Prodromița” Comandău, a fost adusă spre închinare o părticică din Sfintele sale Moaște.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa, Preasfințitul Părinte Andrei a arătat chipul smereniei îngerești întruchipat în chipul umanității sfinte a omului lui Dumnezeu, Nectarie: „Astăzi întreaga Biserică Ortodoxă își poartă rugăciunea spre cel ce este vindecător al neputințelor omenești, ca unul ce și-a purtat greutățile fără cârtire și astfel a și dobândit putere de dezlegare a celor ce și-l iau mijlocitor către Izvorul Vindecărilor, care este Dumnezeu. Mână a Doctorului sufletelor și trupurilor noastre, Sfântul Ierarh Nectarie va rămâne peste vremi modelul vrednic de urmat al tuturor celor care întâlnesc, în diferite forme, cu suferința umană. ”

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul Media și comunicații