Centrul se află în subordinea Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția copilului Harghita, și adăpostește 19 tineri aflați în plasament, cu vârste cuprinse între 6-23 ani, de la clasa 0 până la studenție. După împlinirea vârstei de 18 ani, tânărul care frecventează școală, studiază la zi, la facultate sau master până la vârsta de 26 ani beneficiază de protecție specială (plasament). Tinerii de la Centrul de Plasament după ce au susținut colindele pe care le-au pregătit și au ascultat cuvântul preotului referitor la activitatea plină de dragoste și milostenie a Sfântului Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, au primit pachete cu fructe, dulciuri, alimente dar și îmbrăcăminte.Sfântul este cinstit de toată creştinătatea și apare peste tot ca o figură proeminentă, care excelează în generozitate.

Consilier Social Cristian Cristinoi