Astăzi, 21 Mai, când îi prăznuim pe Sfinții Împărați Constantin și mama sa Elena, Presfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Catedrala Episcopală „Acoperământul Maicii Domnului” și „Sfântul Ierarh Nicolae” din Miercurea Ciuc.

În cuvântul de învățătură, Preasfințitul Părinte Andrei a spus credincioșilor prezenți: „Astăzi, Biserica noastră drept măritoare prăznuiește pe cei doi Împărați, Constantin și mama sa Elena, numiți întocmai cu Apostolii. Sfântul Antim Ivireanul, în didahiile sale,spunea așa: „Sfinții Împărați Constantin și Elena au fost cinstiți de Biserică de la început, întocmai cu apostolii, cu toate că ei nu au fost în temniță ca Petru și nici nu au fost legați în lanțuri și bătuți cu toiege ca Pavel. Aceștia nici nu au fost munciți cu chinuri de moarte și nici nu au înconjurat pământul, ca să propovăduiască pe Iisus Hristos pretutindeni.” Din această scrisoare a Sfântului Antim Ivireanul constatăm că cei doi împărați au trăit ca doi oameni creștini, în mijlocul păgânilor. Sfinții Părinți afirmă că sunt egali cu Apostolii pentru că Sfântul Constantin cel Mare a arătat că Biserica este de fapt cea prin care Dumnezeirea își descoperă propovăduirea Evangheliei Sale. Acesta a încurajat lucrarea misionară și socială a bisericii. Constantin cel Mare a fost și un bun jurist, a schimbat legislația juridică, dând libertate creștinilor și a interzis divorțul și avortul. A doua mare lucrare pe care a făcut-o a fost interzicerea persecutării creștinilor zicând: „Omul este Chipul lui Dumnezeu și pământul are voie să-l descompună”. Dacă citiți în acatistul sfinților Împarati Constantin și Elena veți constata că Sfânta Cruce este nelipsită din condacele și icoasele acestuia, Crucea fiind însăși cea a Mântuitorului și pe care Împărătesa Elena a aflat-o. La mulți ani tuturor celor care poartă numele Sfinților Împărați Constantin și Elena!”

Răspunsurile la strană au fost date de către obștea de maici a mănăstirii Sfântul Ierarh Nicolae.

© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu