În cadrul Episcopiei Ortodoxe a Covasnei și Harghitei s-au implicat în contextul anului omagial 2023, în proiectul catehetic național mai multe parohii din mediul rural și urban. Aceste parohii, prin intermediul parteneriatelor realizate cu instituțiile de învățământ și cultură, precum și cu diferite firme care activează în cadrul comunităților euharistice au reușit să realizeze o serie de miniproiecte, gândite și corelate cu tematica concursului național. Aceste activități derulate de biserică în colaborare cu școlile, au avut efectul dorit, întrucât, copii implicați în proiect și coordonați de preotul paroh și cadrul didactic, au reușit să cunoască valoarea înțelepciunii bătrânilorpentru viața cotidiană, iar bătrânii s-au bucurat de atenția tinerei generații.

Impactul activității celor implicați în proiect s-a dovedit a fi unul care a mișcat inimile tuturor celor din comunitatea euharistică, întrucât fondurile necesare bunei-desfășurări a acestei lucrări s-au strâns atât din donații particulare, cât și din ale unor firme sau, dup caz a primăriilor/consiliilor locale, sau a unor parohii din diaspora înfrățite cu micile comunități românești din eparhia noastră.

Realizându-se jurizarea la nivelul celor patru protopopiate ale episcopiei, la centrul eparhial au fost înaintate pentru validare și deciderea portofoliului câștigător, un număr de 9 proiecte, câștigătoare ale locurilor 1, 2 și 3, ale acestei etape intermediare.

Între aceste proiecte, cel câștigător al locului I la nivel Eparhial s-a ales cel intitulat „Tineri pentru vârstnici, vârstnici pentru tineri” al Parohiei Ortodoxe Toplița II și VI, cu hramul „Sfântul Ierarh Nicolae” din Municipiul Toplița, jud. Harghita.

Locurile imediat următoare s-au acordat Parohiei „Duminica tuturor Sfinților” – Călimănel, Protopopiatul Călimani, jud. Harghita (locul II), Parohiei „Adormirea Maicii Domnului” – Sita Buzăului, Protopopiatul Buzăul Transilvan, jud. Covasna (locul III), Parohia „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Bilbor, Protopopiatul Călimani, jud. Harghita (mențiune I) și Parohia „Sfânta Treime”– Întorsura Buzăului, Protopopiatul Buzăul Transilvan, jud. Covasna (mențiune II).

Între proiectele înaintate Centrului Eparhial s-au mai remarcat și cel al Parohiei Sfântu Gheorghe II, ProtopopiatulSfântu Gheorghe, jud. Covasna, Parohia Sărmaș, Protopopiatul Buzăul Transilvan, jud. Covasna, Parohia Barcani, Protopopiatul Buzăul Transilvan, jud. Covasna  și Parohia Miercurea Ciuc I, Protopopiatul Miercurea Ciuc, jud. Harghita, care au fost felicitate pentru participare și încurajate ca și pe viitor să lucreze cele bineplăcute lui Dumnezeu spre sporirea vistieriei nesecate a binecuvântărilor revărsate de Acesta peste credincioșii din această parte de țară.

Etapa eparhială a jurizării a avut loc cu binecuvântarea chiriarhului eparhiei, a Preasfințitului Părinte Andrei, în data de 9 mai 2023, la sediul Centrului Eparhial din  Municipiul Miercurea Ciuc, din comisie făcând parte dna. Prof. Mîndru Elena – Inspector Școlar în cadrul ISJ Harghita, dna. Prof. Bandas Luminița – disciplina Limba și literatura română, Pc. Pr. Cristinoi Cristian – Consilier eparhial, Sectorul Social și Pc. Pr. Dr. Panciu Laurențiu-Gabriel –Inspector eparhial pentru Cateheză și activități cu tineretul din cadrul Episcopiei Ortodoxe a Covasnei și Harghitei.

 

Sectorul Catehetic și pentru activități cu tineretulal Episcopiei Ortodoxe a Covasnei și Harghitei