Sub protia Preasfinției sale, a Preasfințitului Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, un sobor mărit de slujitori ai clerului de mir și monastic și-a înălțat rugăciunea spre ceruri, în cadrul Slujbei Sfintei Liturghii.

În cuvântul de învățătură Preasfinția sa, a vorbit despre întristarea femeii gârbove, ce se preface în mângâiere prin întâlnirea minunată cu cel ce este Doctor al sufletelor și trupurilor noastre, Domnul și Mântuitorul nostru Iisus Hristos: „ Darul pe care Sfântul Ierarh Nicolae, urmând Dăruitorului Ceresc a toată darea cea bună, ni-l dă, este îndemnul la slujire, la credință, la inimă bună și tot ceea ce numim noi om duhovnicesc…

Iată că minunea săvârșită de Mântuitor în sinagogă, sâmbăta(ziua sabatului), loc unde o regăsim și pe femeia gârbovă, care-și purta neputința de 18 ani de zile, avea să fie darul de mare preț pe care Acesta îl răsfrânge asupra creației ca întreg, restaurându-o, dar mai cu seamă, lucrând asupra individului, pe care-l slobozește din stricăciunea firii, spălându-i haina de lumină a Botezului, dar și îndreptându-i privirea spre cer, lui care privește mai mereu spre ceea ce-i este parte constitutivă a trupului, anume pâmântul. ”

 

Secretariatul Eparhial

Sectorul media și comunicații