În duminica a 5-a după Sfintele Paști, numită a Samarinencei, la invitația Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Theodor de Akhaltsikhe și Tao-Klarjeti din Patriarhia Georgiei, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei, Preasfințitul Părinte Nestor, Episcopul Devei și Hunedoarei și Preasfințitul Părinte Gherontie Hunedoreanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Devei și Hunedoarei, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Mănăstirea Ude, satul natal al Sfântului Antim Ivireanul, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.

Centrul de Pelerinaje al Episcopiei Devei și Hunedoarei ,,Sfântul Ierarh Nicolae” a organizat un pelerinaj în Georgia în care au participat cei trei ierarhi împreună cu un grup de ieromanahi, preoți, monahii si credincioși din cele doua Eparhii din Patriarhia română.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Theodor a vorbit despre propovăduirea Evangheliei lui Hristos în aceste locuri încă din perioada apostolică, dar și despre încercările Bisericii ortodoxe din Georgia de-a lungul vremii.

Preasfințitul Părinte Andrei a evidențiat rolul Sfântului Ierarh Antim Ivireanul în Biserica neamului românesc.

În țara noastră Sfântul Antim Ivireanul este prăznuit în data de 27 Septembrie, iar în Georgia este cinstit în data de 26 Iunie a fiecărui an.


© Episcopia Covasnei și Harghitei / Arhid. Alexandru Moroianu