Astăzi în Duminica a 27-a după Rusalii – Tămăduirea femeii gârbove, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghite a slujit Sfânta Liturghie în Catedrala Episcopală „Sf Ierarh Nicolae și Acoperământul Maicii Domnului” din Miercurea Ciuc, județul Harghita.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a subliniat: „ Motivul gârbovirii – era legata de satana. Femeia bolnavă cum era nu neglija sinagoga. Mântuitorul Hristos, mișcat de suferința femeii și de indiferența celor din jur a chemat-o la Sine și i-a zis: „Femeie ești dezlegată de neputința ta. Și-a pus mâinile asupra ei și ea îndată s-a ridicat.” Mai marele Sinagogii s-a mâniat și-a exprimat indignarea în numele întregii comunități, el și-a luat legea ca scut de apărare și se folosea de atitudinea mulțimii. Nu la iritat vindecarea femeii ci faptul că poporul adera la învățătura Mântuitorului și credeau în El. Cea mai puternică palmă morală pe care putea să le-o dea era aceasta să le arate că prețuiau mai mult animalele decât oamenii. Leacul mâniei este îndelunga răbdare și dragostea, ele au fost armele sfinților. Acesta este mesajul Evangheliei de astăzi.”

Răspunsurile la strană au fost date de către Corala Episcopală.

După Vecernie Preasfinția Sa înconjurat de un sobor de preoți a săvârșit Taina Sfântului Maslu în Catedrala Episcopală.