În duminica a 4-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei a săvârșit Sfânta Liturghie la Catedrala Episcopală din Miercurea Ciuc împreună cu slujitorii Catedralei.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a spus: „Palestina, în vremea Mântuitorului Iisus Hristos era sub stăpânire romană ca fiecare sat sau oraș în care era instalată o garnizoană romană care să păstreze ordinea. Și în Capernaum era instalată o garnizoană de 100 de oameni, iar șeful garnizoanei se numea centurion sau sutaș. Acest sutaș se apropie de Mântuitorul și îi spune: „Sluga mea este bolnavă pe moarte. Se chinuiește cumplit”. Mântuitorul îi răspunde : „Voi veni și îl voi vindeca.” Sutașul îi răspunde: „Tu iudeu nu este cazul să vii la mine, pentru că eu sunt păgân și am oameni sub mine, unuia îi spun du-te și se duce și celălalt vino și vine”. (Matei 8; 6-9) Aici vedem relația dintre stăpân și servitor. Să nu uităm că era vremea sclaviei. Sclavii erau robii boierilor, brațe de muncă folosite la lucrul câmpului. Romanii au luat sclavi intelectuali din Grecia și din peninsula Balcanică. Grecia rămâne modelul cultural al lumii antice și rămâne modelul filozofic de la Platon la Aristotel. Acest serv din evanghelia de astăzi pare a fi un mare pedagog. Marea calitate a sutașului nu este mila provenită din interes ci smerenia. Se considera nedemn să intre Mântuitorul în casa lui. De aceea îl roagă să dea ordin, știind că ordinul se execută nu se discută. Socotindu-L Domn al celor văzute și al celor nevăzute. Cu multă credință îl roagă pe Mântuitorul să dea ordin bolii să plece de la sluga lui. Mântuitorul dă ordin bolii și pleacă din om. Se comportă ca un comandant. Dumnezeu omul este stăpân, iar sutașul îl recunoaște de stăpân. Mântuitorul Iisus Hristos are putere să poruncească diavolului care de multe ori îl încearcă pe bietul om cu diverse boli. Câmpul de luptă între Dumnezeu și diavol este omul. De aceea conlucrarea lui Dumnezeu și om teologic o numim sinergie, viața este o cernere și ne îndeamnă Sfânta Maică Biserică să ne unim cu Dumnezeu care este pedagogul sufletelor noastre”.

Răspunsurile la strană au fost date de către Corala Pocrov a Catedralei Episcopale.