În data de 15 mai 2018, în curtea Bisericii Parohiei Ortodoxe din Bălan , cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Andrei și implicarea preoților parohi Cristinoi Cristian și Fărcaș Mircea, s-a desfășurat o activitate de voluntariat în parteneriat cu Cercetașii și ”Asociația Părinților din Orașul Bălan”.

Tinerii au plantat 100 de brazi cu ocazia sărbătoririi Centenarului Marii Uniri. Fiecare puiet de brad a primit o etichetă care poartă numele celui care l-a plantat, astfel tânărul cercetaș angajându-se să respecte promisiunea că va mai reveni pentru a se îngriji de acesta.

Această acțiune la care au participat 19 elevi (cercetași) a fost coordonată de liderii Cercetașilor: Frunză Claudia, diac. Prof. Ciudin Lucian și Pal Cornel în colaborare cu doamna profesoară și învățătoare Teișanu Ecaterina de la Școala Gimnazială „Geo Bogza” din Bălan, partener fiindu-le Parohia Ortodoxă din localitatea omonimă.