Prima ședință a Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 2019 a început joi dimineață cu slujba de Te Deum oficiată de Episcopul Andrei al Covasnei și Harghitei.

După rugăciunea din Paraclisul istoric „Sf. Gheorghe”, lucrările au început Sala Sinodală a Reședinței Patriarhale sub președinția Patriarhului României.

Membrii Sfântului Sinod vor discuta pe marginea rapoartelor de activitate din 2018 și vor face propuneri pentru 2019 – Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anul comemorativ al Patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești în Patriarhia Română.

O altă temă care se va afla în atenția ierarhilor români va fi situația bisericească din Ucraina.

Membrii Sfântului Sinod vor discuta joi și despre activitatea social-filantropică și educativă a Bisericii.

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu