Cu această ocazie au avut loc lucrările de sfințire a Sediului Protopopiatului Miercurea Ciuc, care după o perioadă îndelungată de strădanii și implicare a îmbrăcat o nouă haină, clădirea fiind recondiționată, pentru a putea deservii nevoile actuale, dar totodată și pentru a conserva o parte importantă a istoriei unei clădiri reprezentative din perioada interbelică.

De asemenea, a fost săvârșit parastasul vrednicului de pomenire, Preaonorat Părinte Constantin Gane (1937-2006), Protopop al Județului Harghita, ostenitor neobosit al Sfântului Altar, dar și al Administrației Eparhiale, prin variatele demnități pe care le-a slujit de-a lungul vieții (teolog, preot, consilier economic la Alba Iulia, sau Protoiereu), fiind apreciat cu cele mai înalte distincții bisericești (Iconom Stavrofor, Crucea Patriarhală).

Au urmat luări de cuvânt și discutarea problemelor administrative cu care se confruntă clerul din această parte de Eparhie, Preasfinția Sa arătând importanța alipirii sufletului nostru în slujirea Bunului Stăpân, Dumnezeu, prin înțelegerea rezolvării tuturor problemelor în și prin rugăciune și trăire în Biserică.

Secretariatul Eparhial

Sectorul Media și Comunicații